Itt megtalálod egy- illetve több napos programszervezési gondolatainkat, megszívlelésre.
A XV. kerületi illetve budapesti fiataloknak hasznos szabadidő eltöltésének biztosítása, a fiatalok érdekképviselete, a természetjárás népszerűsítése, természetjáró túrák szervezése, lebonyolítása, támogatása, egészséges életmódra nevelés, más országok fiataljaival való kapcsolatteremtés, konferenciák szervezése, támogatása és lebonyolítása, táborok szervezése, támogatása és lebonyolítása. Ifjúsági tábor lehet minden olyan többnapos iskolán kívüli rendezvény, mely nem minősül alkotótábornak, mely a fiatalok egy csoportját célozza, és valamely téma feldolgozását tűzi ki célul. Ilyenek lehet pl.: képzőtáborok, ÖkO táborok, ifjúsági közösségfejlesztő táborok, stb.
Kulturális-, szabadidős-, és sportprogramok szervezése, támogatása, lebonyolítása, hagyományőrzés és tradícióápolás, kapcsolatteremtés és kapcsolattartás a hasonló területeken működő társszervezetekkel. Kirándulás lehet szakmai tanulmányút, látó-út, kerékpártúra, vízitúra, fürdőnap, színház-, mozi- és kiállítás-látogatás, városnézés, külföldi ifjúsági csere, ha azon fiatalok vesznek részt és a program maga a célcsoport érdekeit szolgálja.
Felvilágosító és megelőző propaganda folytatása a fiatalok érdekében, minél szélesebb körben információt nyújtani a fiatalokat érintő területekről: művelődés, szabadidő eltöltése, sport, szünidős programok, környezet és természetvédelmi propaganda folytatása, konferenciák, vitaestek és akcióprogramok szervezése. Kézműves foglalkozások alatt azok a tevékenységek, melyek egy-egy alkalommal valósulnak meg, fejlesztik a résztvevők kreativitását, és alkotótevékenységre építenek.
A programok tekintetében megkülönböztethetünk egynapos és többnapos programokat.
Az egynapos programszolgáltatás esetében sokfajta rendezvényt ismerhetünk. (Egynapos sportesemények, vetélkedők, stb.) Jellemzőjük, hogy általában az egyéni részvételre építenek, de vannak olyanok is, melyek kifejezetten adott csoportok és közösségek számára szerveződnek. Ezek a rendezvények lehetőségek adnak a társas interakciókra, kapcsolatteremtésre, kommunikációra, tehát a szocializációs színhelyévé is válhatnak. Érdemes tehát egy-egy program szervezésénél figyelembe venni annak hosszú távú hatásait is, mind a közösségépítés, mind az ismeretelsajátítás, mind a szocializáció szempontjából.
Az egynapos programok céljai tehát a szabadidő eltöltésen túl a következők lehetnek:
elősegíti a korosztályon belüli, és a korosztályok közti kapcsolatteremtést
változatos kínálatot jelent a hasznos szabadidő eltöltésben
kulturális élményt, új ismeretet, értéket közvetít
teret ad az önkifejezésre
hozzájárul a szociális készségek fejlődéséhez, a szemléletformálódáshoz.
A többnapos programok célja a szórakoztatás, a rekreáció (pl. vízitúra, tábor), az ismeretszerzés (pl. környezetvédő tematikus tábor).
A másik jól elkülönülő típus a valamely szocializációs, ismeretátadási vagy nevelési célból szervezett tábor. Ezeket a pedagógia és a közösségfejlesztés eszközrendszere fémjelzi elsősorban, míg az előbbit az élményszerzés. Ma egyre inkább bevonzzák az ismeretátadást, prevenciót, készségfejlesztést. (pl.: kézműves tábor, rákász tábor, szűrővizsgálatok).
A tartalom is jól tipizálható, hiszen a táborokban szinte minden esetben egy jól felépített, tematizált program várja a résztvevőket.
A többnapos rendezvény nemcsak az egyéni kapcsolatok kialakítására alkalmas, hanem a közösségépítésre is, ezért fontosak a jól megválasztott módszerek, a csapatépítő elemek, a szabadidős és a „kötött program” elemek megfelelő aránya. A tábor típusú rendezvényeknél figyelünk arra – még ha az szórakoztatási célú is – hogy ismereteket adjunk át, illetve lehetőséget nyújtsunk a közösségfejlesztésre.
Válassz bölcsen.
Egy életed van - ezért vedd komolyan!