Mottónk

A fényképezés egyik elõnye, hogy vizuális és meghaladja a nyelvet.

Természet fotózáshoz megszívelendõ tanácsok:

  • 1. A jó természetfotós ügyel a környezetére, óvja azt és igyekszik olyan állapotban hagyni, amilyenben találta. Nem rongálja, nem igazítja, vagy módosítja a környezetet egy fotó kedvéért. A jó természetfotós a természetet fotózza a maga naturális mivoltában, nem kíván beleavatkozni, átalakítani, megrongálni azt. Nem célom az etikáról papolni, ezt megtette helyettem már sok kiváló természetfotós, csupán az alapelvet fontosnak tartom megjegyezni.

  • 2. Ismerd meg a fotóalanyt: Érdemes megtanulni, hogy a vadon élõ állatok hogyan mozognak és viselkednek, mivel így kitalálhatod, milyen módszerrel tudod a legjobb képet készíteni róluk. Elengedhetetlenül fontos, hogy alapos ismeretekkel rendelkezz a fotózni kívánt állat élõhelyérõl és viselkedésérõl, ráadásul ennek a tudásnak a birtokában több órát megspórolhatsz terepen. Segíthet a fotózás megtervezésében, ha tudod, hogy az év melyik idõszakában a legaktívabb az adott faj. Ritkán sikerül nagyszerû természetfotót készíteni a megfelelõ ismeretek és szervezés nélkül.

  • 3. Gyakorlat teszi a mestert: A természetfotózáshoz türelem és gyakorlás szükséges – ha hajlandó vagy várni a tökéletes pillanatra, lenyûgözõ képeket készíthetsz. Érdemes lehet felállítani egy etetõt a madaraknak a kertben, és az ablakból vagy egy rögtönzött rejtekhelyrõl fotózni õket. Másik megoldásként menj el egy közeli parkba vagy állatmenhelyre a fényképezõgépeddel, hogy jobban megértsd az állatok viselkedését. Minél jobban edzed a szemedet és tökéletesíted a reakcióidõdet, annál jobb képeket fogsz tudni készíteni a természetben.

  • 4. Kerülj közelebb: Érdemes általában az állat szemére fókuszálni, mivel ez a pont vonzza legjobban a nézõ tekintetét. A legjobb természetfotók közelrõl mutatják az eseményeket. Ha fizikailag közel mész az állatokhoz, akkor általában megváltozik a viselkedésük, vagy ami még rosszabb: teljesen elijeszted õket. A hosszú objektívek használata ezért elengedhetetlen ahhoz, hogy részletgazdag képeket készíts, és a végsõ képet kivágva még közelebb hozd a témát.

  • 5. Tartsd stabilan: A fényképezõgép remegése igazi õsellensége az éles képeknek teleobjektívek használatakor. Ha azonban a fényképezõgép állványon van, gyakran jobb kikapcsolni a képstabilizátort.

  • 6. Folyamatos fókusz: A természetfotózásnál rendkívül fontos, hogy a téma éles legyen a megfelelõ területen. Próbáld meg a fókuszt az alany legfontosabb részén, vagyis általában a szemén tartani. Próbálj sorozatképet készíteni a fényképezõgéped leggyorsabb felvétel készítési módjában, ez segíthet elkapni a meghatározó pillanatot.

  • 7. Figyelj a fényre: hozd ki a legtöbbet a hátsó megvilágításból: Az „arany óra” neve nagyon találó. Aranyszínû melegséget ad a fényminõséghez, amikor a napkelte utáni és napnyugta elõtti utolsó órában a nap alacsonyan van az égen. Az állatok viselkedési mintáját figyelembe véve próbálj meg kora reggeli vagy késõ esti napfény mellett fotózni a gazdag színvilágot és mély árnyékokat eredményezõ, meleg, visszafogott fényhatás érdekében.

  • 8. A mélységélesség szabályozása: A nagyobb fókusztávolság erõteljesebb háttér-homályosítást eredményez. Emiatt a zoom teleobjektívek igen hasznosak lehetnek, amikor egy témát el akarunk különíteni, és a hátteret a részletek elmosásával kívánjuk homályosabbá tenni.

  • 9. Szuperközeli felvételek: A jelenet megkomponálásával és a fotóalany saját, természetes környezetében való elhelyezésével ütõs természetfotókat készíthetsz. Ehhez egy nagy látószögû objektívre lesz szükséged. A kisebb fotóalanyok, például madarak vagy akár rovarok esetében a szuperközeli képek hatékonyabbnak bizonyulhatnak a végsõ képeken, mert a téma nem vész el a széles felvételen.

  • 10. Éld át a pillanatot.

  • * * * * *